Bateri Modelleri ve Bateri Fiyatları Hakkında

Vurmalı çalgılar deyince akla gelen enstrümanlar Bateri, Davul, Darbuka, Tef, Trampet olur. Bateri vurmalı çalgılar içince gençler tarafından oldukça fazla tutulanlar arasındadır. Ritm tutmada Bateri ayrı bir yere sahiptir. İnsanın içine işleyen Bateri fiyatları sesi hüznü, durgunluğu alır götürür. İnsanın içini kıpır kıpır yapar. Vurmalı çalgılar arasında Bateri en çok efor sarf ettiren müzik aletidir. Belli başlı Davulları bulanan Bateri fiyatları boy boy ve değişik özelliklerine göre ayrılmaktadır. Çocuklar için Bateri boyutları biraz daha küçük olandır. Çocukların çalabileceği ve erişebileceği kol mesafesine göre ayarlanmaktadır.

bateri fiyatları

Yetişkinler için biraz daha büyük olan Bateri çeşitleri kolların rahat uzanabileceği mesafeye göre dizayn edilip kurulumu yapılabilmektedir. Bateri gibi vurmalı çalgılardan olan bir diğer müzik aleti ise Davul. Davul herkesin bildiği gördüğü sesine aşina olduğu uğrana atasözleri bile söylenmiş bir vurmalı müzik aletidir. Davul denince akla ilk olarak ya ramazanda çalınan Davul ya da düğünlerde oyun havaları çalınıp oynan Davul akla gelir. Davul fiyatları için sadece müzik değil atasözüde vardır demiştir.Bu ünlü atasözü herkesin bildiği ”Davul fiyatları bile dengi dengine” atasözüdür. Davul ise Bateri fiyatları öğrenmek ile kıyaslandığında daha kolay öğrenilen bir müzik aletidir. Yine düğünlerde Davul fiyatları ile birlikte en çok kullanılan, çalınan müzik aletidir, Darbuka. Ritim tutabilen herkes az çok Darbuka çalabilir.Kıvrak oyun havalarının icra edildiği Darbuka çanlı söylenen oyun havalarının en gözde vurmalı çalgılarındandır. İnsanlara Darbuka deyince de genelde hep gözlerinin önünde Darbuka çalan çingene çocukları gelir. Çünkü; çingene dediğimiz topluluklarda Darbuka resmen bir gelenektir. Sanki olanlar doğuştan gelen bir Darbuka çalma yetenekleri vardır. Tıpkı Darbuka gibi Tef çalmakta kız çocuklarına özel bir yetenektir onlar için.

Darbuka ile Tef sesinin uyumunu ve eğlendirici ezgilerini onlar çaldıkca duymak mümkündür. Ayrıca Tef denince birde düğün öncesi yapılan kız kınası eğlenceleridir. Bütün genç kızlar ve annelerin ellerinde Tef ile şarkılar söyleyip Tef çalarlar. Gelin kıza kına yakılırken herkes ellerindeki Tef ile aynı ritmi çalar ve genç genlikli kız ağlatılır. Tef eğlenceli şarkılara oynamaya davetiye çıkaran bir müzik aleti gibi görünür. Ancak Tef bu bu şekilde ağlatan bir özelliği de sahiptir. Vurmalı çalgılardan bir diğeri Trampet olarak adlandırılan enstrümandır. Çoğumuzun Trampet ile tanışmamız ilkokul yılarına dayanır. İlkokul yıllarında bando takımında olan abilerimiz ve ablalarımızın belli bir ritim ile çaldığı Trampet sesi ta o zamanlardan beri kulağımızın aşina olduğu bir sestir. Birçok arkadaşımız bando takımının o güzel kıyafetlerini giyebilmek için ya da o Trampet enstrümanını çalabilmek için okul bando takımına katılmışlardır. Bir nevi Trampet bizlerin vurmalı çalgılarla tanışmamızın ilk aşamasıdır.

Reklamlar

One thought on “Bateri Modelleri ve Bateri Fiyatları Hakkında

  1. Geri bildirim: Darbuka Fiyatları Bilgisi ve Darbuka Eğitimleri | Ev, Ofis, Mutfak Mobilyaları

Yorumlar kapatıldı.